wtorek, 13 czerwca 2017

Krępiec



Krępiec to wieś oddalona o 2,5 km od Świdnika. Od przeszło 40 lat istnieje też wyodrębniona kolonia Nowy Krępiec.


Odnalezienie dokładnego pochodzenia nazwy wsi jest problematyczne, ponieważ w wielu słownikach etymologicznych ta nazwa po prostu nie występuje. Z kolei tam, gdzie się pojawia, nie jest bezpośrednio wyjaśnione skąd dokładnie Krępiec się wywodzi. W Nazwach miejscowych Polski Kazimierz Rymut podaje, że pierwszą wzmiankę o wsi odnotowano w roku 1398 jako Krampiecz. Wraz z biegiem lat, nazwa podlegała licznym zmianom: Crampyecz (1428), de Crapycze (1447), Crumpucz (1492), Crapiecz (1497), Crąpyecz (1529). Dopiero zapis Krępiecz z 1565 roku zaczyna przypominać nazwę znaną współcześnie. Jako kolejny Rymut podaje Krempiec (1626) i wreszcie w 1787 roku po raz pierwszy pojawia się nazwa Krępiec, która później nie uległa już żadnej zmianie[1].









Brak natomiast informacji o tym, dlaczego Krępiec jest właśnie Krępcem. W Polsce istnieje także druga wieś o takiej samej nazwie, położona w odległości 5,5 km od Pruszcza Gdańskiego. Etymologia nadmorskiego Krępca wiąże się z wyrazem krępa lub też z płynącą w pobliżu rzeką Krępicą. Jej nazwa pochodzi właśnie od przymiotnika krępa w znaczeniu ‘krótka, rozlana, niosąca dużo wody’. Idąc tym tropem można wysnuć wniosek, że lubelski Krępiec może również zawdzięczać swoje miano rzece, która przez tę wieś przepływała. Poszlaką potwierdzającą tę tezę jest wzmianka w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich o istnieniu młyna wodnego na terenie Krępca[2]. Istotnie, do dnia dzisiejszego nad zalewem (który był kiedyś stawem), w pobliżu niewielkiej rzeczki (choć próżno szukać jej nazwy), zachował się młyn z początku XX wieku, jednak trudno w pełni określić, czy był to ten sam, o którym pisano w Słowniku geograficznym…




Jezus Chrystus frasobliwy, rzeźba ludowa





Dokładne pochodzenie nazwy Krępiec pozostaje wciąż nieznane, co w pewien sposób wpisuje się w charakter tego miejsca. Według niektórych źródeł[3], znajdująca się we wsi drewniana kapliczka została wybudowana ze względu na „niewyjaśnione zjawiska natury parapsychicznej”. Postanowiłem spytać o to mojego pradziadka, który mógł wiedzieć o jakie zjawiska dokładnie chodziło. Prawdopodobnie niewyjaśnionymi zjawiskami był masowy pomór bydła, w odpowiedzi na który miejscowa ludność wybudowała kapliczkę. Prawdopodobnie, bo minęło wiele lat, a pamięć ma to do siebie, że bywa zawodna, zatem także i tej informacji nie można przyjmować za pewnik.



W miejscu, gdzie obecnie znajduje się park nad zalewem, kiedyś stał dwór z XIX w. Według informacji pradziadka, należał on do rodziny Vetterów. W latach 70. Został zburzony ze względu na budowę ośrodka rekreacyjnego[4].




Przydrożny krzyż z wiosny 1966 roku, upamiętniający tysiąclecie chrztu Polski, który znajduje się niedaleko Zalewu w Krępcu. Był stawiany w nocy, „po cichu”, przez mojego prapradziadka Józefa Opalińskiego, jego syna, a mojego pradziadka Edwarda i ich sąsiada.




[1] K. Rymut (red.), Nazwy miejscowe Polski t. VII, IJP PAN, Kraków 2003.
[2] http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_IV/670
[3] https://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C4%99piec_(wojew%C3%B3dztwo_lubelskie)
[4] http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/1982/Krepiec/

1 komentarz: